. . : :   H a n k a   E b e r t o v á   : :
 
: :   U l t r a m a r a t o n   : : . .
 
 
 
 
..:: Prezentační fotky ::..
 
..:: Počet přístupů ::..
85173
 
 AKTUALITY

 

AKTUALITY


7.12.2018
Tentokrát jsem se pochlapila:) a fotokniha spatřila světlo světa výrazně dřívě než obvykle.

Zde je odkaz na její elektronickou podobu.
24.11.2018
Poslední galerie z Tenerife je konečně na světě.
Vybrat ze zbytku fotografií to nejzajímavější, co charakterizuje Tenerife bylo opravdu obtížné a tak nakonec je fotografií maličko více:)
Galerie ke zhlédnutí je zde


28.10.2018

Pico de Teide - nejvyšší hora Španělska 3 718 m.n.m. a třetí nejvyšší sopka na světě byla jedním z hlavních lákadel, které mě pomohly k rozhodnutí navštívit Tenerife. Její výška ode dna oceánu je ohromujících 7000 metrů.
Jméno sopky je pozůstatkem po Guančech, pradávných světlovlasých obyvatelích ostrovů Tenerife a La Gomera. Teide znamená v překladu  „Pekelná hora“, v které žil bůh Guayota.

Nalézá se v jižní části Tenerife v Národním parku Teide a zcela zásadním způsobem ovlivňuje počasí nejen na Tenerife ale i na některých dalších Kanárských ostrovech. Od severu je dominantní vliv vlhkých pasátů z Atlantiku a pohoří okolo Teide způsobí a rozděluje ostrov na právě tuto vlhkou část a druhou naprosto suchou spíše s pouštním charakterem. Národní park Teide byl v roce 2007 vyhlášen přírodní památkou světového dědictví UNESCO.

Zdolání Teide není zvlášť těžkou záležitostí ani z hlediska techniky ani nadmořské výšky, ale spíše administrativy, kdy člověk musí mít  povolení na  přesně daný den a pokud chce  jít pěšky a chce  přespat na chatě Refugio de Altavista   3 260 m.n.m., tak také zde musí mít dopředu objednané ubytování.
Vrchol sopky kromě posledních 200 výškových metrů lze navštívit i pomocí lanovky jako jsme to udělali my a dostat se tak na předvrchol La Rambletta do nadmořské výšky 3 555 m.n.m..

Poslední výbuch proběhl před 150ti tisíci lety, kdy se vytvořila obrovská kaldera Las Cañadas, která se nachází ve výšce 2000 m a měří 15 km od východu na západ a 10 km ve směru sever-jih. Vrcholy Teide i druhé sopky Viejo 3 135 m.n.m. ležící na severní straně kaldery byly vytvořeny erupcemi z tohoto období. Poslední aktivita  nižší sopky byla zaznamenána v roce 1909.
Sopka Teide je v současné době považovaná za neaktivní, přestože v kráteru jsou stále aktivní fumaroly.
Nedaleko sopky se nacházejí velice zajímavé skalní útvary tzv. Los Roques de Garcia, které se nacházejí na všech klasických fotografiích Teide a tak ani já nejsem žádnou vyjímkou:)

Galerie Teide ze všech možných i nemožných stran a úhlů je ke zhlédnutí zde

20.10.2018
První z několika galerií z kanárského ostrova Tenerife ve Španělsku je hotova.
Asi největší atrakcí ostrova je kromě sopky Pico de Teide zoologická zahrada - Loro Parque v Puerto de la Cruz.
Založena byla v roce 1972 a původně sloužila k ochraně a záchraně mnoha stovek druhů papoušků. Postupně se ale přeměnila v TOP zahradu o rozměru 13,5 ha (a malá plocha bude asi velkým problémem do budoucna a vůbec si neumím představit další rozšiřování ), která je posledních několik let vyhlášena nejlepší zoologickou zahradou světa.

Největším tahákem je kontroverzní chování a vystoupení skupiny kosatek ( po celém světě se vede vášnivá diskuze o chování kosatek v zajetí a jejich chování je nyní považováno spíše za týrání těchto zvířat...), dále je zde představení se skupinou delfínů, lachtanů a papoušků. Zajímavostí je i podmořský tunel, kdy kolem návštěvníků doslova nadosah proplouvají rejnoci a žraloci.
Nicméně celá ZOO je perfektně udržovaná. Jediné co jsem zásadně přehodnotila je moje naříkání jak je pražská Zoo přeplněná lidmi. Proti Loro Parku je skoro prázdná:) Je neuvěřitelné jaké množství lidí se směstná na malou plochu Loro Parqu :(

Galerie je ke zhlédnutí zde6.10.2018
Letošní dovolenou jsem pojala hodně oddechově a regeneračně a vydala se poznat překrásný, neuvěřitelně pestrý a rozmanitý španělský ostrov Tenerife, který je součástí souostroví Kanárských ostrovů.
Jeho dominantou je nyní neaktivní vulkán Pico de Teide, který      je zároveň nejvyšší horou Španělska s nadmořskou výškou 3 718 m.n.m. Jeho zdolání není nijak těžké ani fyzicky ani technicky , ale spíše administrativně, kdy je třeba získat povolení několik měsíců dopředu a to přesně na daný den a hodinu.

Opět mohu slíbit velice bohatou galerii a také nějaké souhrnné informace a dojmy v reportáži:)


12.8.2018

Uplynuly 2 měsíce od nehody a zlomeniny malíčku a jeho stav je lékařsky asi uspokojující, ale já úplně nadšená nejsem. Kost je srostlá, ale co se týče funkčnosti tak to vidím ještě minimálně na měsíc než snad bude vše fungovat jak má a odezní bolesti a omezení.
I když to srostlo malinko nakřivo a tak to asi nikdy úplně ok nebude...Člověk si sice řekne malíček - ten k ničemu nepotřebuju - ale teprve až když dojde k těžšímu úrazu pozná, že to tak není...Snad se vše ještě s časem srovná...

Během rekonvalescence se mi ale podařilo překonat zajímavý cyklistický milník v životě:)
Zdolala jsem hranici 400 000 km na kole / život, což pro normálního smrtelníka pro představu znamená 617 dní nonstop na kole čili 14 815 hodin...Šílená čísla:)

14.6.2018
Jízda na kole přináší i různá rizika a tak poprvé vážněji došlo i na mne...:) První zlomenina a sádra v životě...

Spolujezdkyně v autě otevřela náhle dveře a výsledkem je tříštivá zlomenina malíčku a slušná tržná rána jako bonus k tomu...

Trošku mě zklamala celá anabáze ošetření a naprosté nechuti pomoct i na 155...Moc děkuji především ortopedovi MUDr. Tomáši Vimmerovi za jeho následnou ochotu a pomoc! Naopak velice si cením přístupu paní, která nehodu způsobila. Holt jsme jenom lidi a ti občas chybují.Děkuji.


Vypadá to jako prkotina ale pro mne s mojí prací to znamená PN :(
A tak jezdím ve 30ti stupních doma na trenažéru:)
Naštěstí aspoň Jure je až na omotávku v pořádku. Paradoxně jsem celý náraz ustála a nespadla...


14.5.2018
A na světě už je i druhá fotokniha věnovaná jednak panoramatickým fotografiím a jednak TOP fotografiím z Treku v Nepálu.
Tomu je uzpůsoben i materiál a rozměr, z které je fotokniha vyrobena. Použila jsem matný fotopapír, který se výborně hodí na přírodu a co se týče rozměrů jedná se o XXL panorama o rozměrech 39x29 cm!


Zde je odkaz na elektronickou podobu fotoknihy.

6.5.2018
Asi nejzajímavější a nejkrásnější prací při zpracování materiálů z Nepálu byla tvorba fotoknihy. Vždy si to nechávám nakonec až když kromě všech fotografií především v sobě zpracuji veškeré dojmy.
Tentokrát jsem fotoknihu pojala v časové ose treku a tak každý, kdo si ji bude prohlížet, se může na tři týdny přenést do nejvyšších velehor světa Himálají a den po dni si projít Three Passes trek jako jsme ho absolvovali my.


Zde je odkaz na elektronickou podobu fotoknihy.

21.3.2018
Dnes je tomu přesně 5 let co jsem podstoupila na oční klinice Gemini v Praze Průhonicích laserovou operaci očí metodou 6D Diamant Lasik.
Operatérem byl pan primář Pavel Stodůlka.
S 5ti letým odstupem musím říci, že to bylo, i přes trošku delší hojení, jedno z nejlepších rozhodnutí v životě. Pane primáři děkuji za perfektní  operaci i  pooperační péči!
A jak vidím nyní?
Na dálku naprosto dokonale, takříkajíc "za roh".
Co mě příjemně překvapilo je, že vidím poměrně slušně stále na blízko a to i v mém věku... Stále mám pouze jednu dioptrii na blízko. Jinak nemám problémy naprosto žádné.

Zde je reportáž z operace


6.3.2018
U hodnoty unikátních návštěv se mi dnes ukázalo naprosto neuvěřitelné číslo: 80 000!

Když jsem s webem v roce 2000 začínala tak se mi ani nesnilo, že se k takto šílenému číslu dostanu. Děkuji všem, kteří mé stránky navštívili či navštěvují a pevně věřím, že alespoň někdy najdou zajímavé fotografie, informace či reportáže z mých různých akcí. Ať už se jednalo o závody a nebo teď o poněkud nevšední dovolené a akce.

24.2.2018
Po více jak 3 měsících práce je HOTOVA REPORTÁŽ z Three Passes treku v Himálajích. Je jako vždy hodně obsáhlá a doufám, že i přes svoji rozsáhlost bude pro někoho zajímavá a poučná.

Přečíst si ji můžete zde.
A ještě připomínám, že v reportáži je hodně odkazů na
fotografie, které přímo ilustrují tu danou situaci:)

 2.2.2018
A ještě dvě zajímavá videa z treku k Everestu:

28.1.2018
Poslední, třetí nepálská galerie je na světě a je věnována životnímu stylu v Nepálu a kulturnímu bohatství. Zhlédnout ji můžete zde

 

 

Ke konci se blíží i sepisování reportáže, která bude jak je mým zvykem velice podrobná a věřím, že bude třeba návodem jak nějaký trek v Nepálu absolvovat.21.1.2018
A zde jsou ještě 4 videa velice charakterizující různé podoby našeho treku.

20.1.2018
Slibovaná TOP galerie z Nepálu je tady: fotografie z nejvyšších hor světa Himálají včetně fotografií Mount Everestu, Lhotse, Čo Oju, Makalu či Ama Dablam je ke zhlédnutí zde

Vidět tyto světové velikány zblízka na vlastní oči je naprosto nezapomenutelný zážitek!
 


15.1.2018
Tak konečně je hotova první galerie z Nepálu 2017:)
Prostě zpracovat 8000 fotek zabere chvíli času, ale teď už můžu slíbit další dvě galerie: královskou - HORY a také galerii ŽIVOTNÍ STYL do týdne...

Zároveň samozřejmě pracuji na podrobné reportáži.

První galerie
nám představuje přátelské ale velice těžce pracující nepálské obyvatelstvo, zvířectvo a rostlinstvo.
Zhlédnout ji můžete zde
31.12.2017
Statistika nuda je, ale stejně zajímá vždy každého na prvním místě:)
Zde je statistika letošního roku při mém přerodu :) z cyklisty na trekaře a turistu:)
Přesný součet nepřesných čísel v mém podání za letošní rok zní:

  • Cyklistika 6 800 km / 252 hodin
  • Turistika a chůze 2 269 km / 604 hodin

Zcela jasně to ukazuje změnu v mém životě, kdy kolo už jsem měla jen k udržování fyzičky a rehabilitaci a můj zájem v letošním roce jsem podřídila nejtěžšímu treku v Himálaji Three Passes trek.

Pokud by někoho zajímali moje kompletní statistiky a nějaká ta nej jak cyklistická tak turistická souhrn je zde

23.12.2017
Pohodové, klidné vánoce a hlavně hodně zdraví, štěstí a také mnoho nevšedních sportovních zážitků  v novém roce 2018 přeje všem Hanka.


Slíbit mohu reportáž z himálajského dobrodružství a několik sad fotografií z Nepálu.

2.12.2017
Přestože to vypadá, že se nic nehýbe tak pilně pracuji na zpracování fotografií a všech materiálů.
Prozatím se mohu pochlubit kalendářem pro příští rok a nechala jsem udělat i fotografii Mount Everestu na plátno 90x60 a plátna Lhotse a Čo Oju 40x60 Za mě mohu říci jen jediné: velká spokojenost:)
Kalendář je ke shlédnutí zde a plátna zde

Jako další navnadění zde je mapa a trať našeho Three Passes treku:

Kathmandu - vrtulníkem do Lukly - a dále po svých Monjo - Namche Bazaar - Hotel Everest view - Mongo La - Tyangboche - Periche - Dingboche - Chhukung - Chhukung Ri - Kongma La - Lobuche - Gorak Shep - základní tábor Everestu - Kala Patthar nejvyšší místo 5 640 m.n.m.- Pyramida - Dzangla - Cho La - Dragnag - Gokyo - Gokyo Peak - Renyo La - Lumbde - Thame - Namche Bazaar - Phakding - Lukla - letadlem do Kathmandu...

Dohromady 300 km s převýšením 12 000 metrů za 22 dní.
Nejnižší nadmořská výška  1400 m.n.m. Kathmandu, nejvyšší Kala Patthar 5 640 m.n.m., nejnižší teplota -7°C Gokyo a nejvyšší 27 °C Kathmandu.

9.11.2017
Vrchol letošního roku a to TREK THREE PASSES v Nepálu je úspěšně za mnou!
Bylo to opravdu těžké a ve výškách mezi 4500 - 5500 m.n.m. jsme si šáhli opravdu na dno a já si to ještě vylepšila šíleným 3týdenním kašlem...

Nicméně zážitky maximální Mount Everest famózní a nezapomenutelný, 5ti tisícové Passy Kongma La 5 538 m.n.m., Cho La 5 420 m.n.m. a Renjo La 5 360 m.n.m. přetěžké a strhující. I přechody morén a ledovců v 5000 tisícových výškách byly opravdu dobrodružné a nezklamaly:)

Počasí přálo na maximum akorát bylo opravdu velké chladno.


Pro milovníky čísel jsme ušli v při vlastním treku z Lukly do Lukly v Himálaji 264 km s převýšením 13 490 metrů za 22 dní...Kompletní ušlapané kilometry pak daly 306 km za celou dovolenou :)
Na hmotnosti - a bohužel jsou to minimálně půl na půl  svaly a tuk - jsem přišla o téměř 7 kilogramů... 
Myslím oboje docela slušný:)

Slíbit mohu jako obvykle reportáž a bohaté fotogalerie!
Zážitků bylo nepřeberné množství a teprve se je snažím strávit a uspořádat.

ARCHÍV AKTUALIT 2017

ARCHIV AKTUALIT 2016                          
ARCHÍV AKTUALIT 2015                          ARCHIV AKTUALIT 2014

ARCHIV AKTUALIT 2011                             ARCHIV AKTUALIT 2012                          ARCHIV AKTUALIT 2013

 ARCHIV AKTUALIT 2010                            ARCHIV AKTUALIT 2009                         ARCHIV AKTUALIT 2008

 

 
 
..:: Dres ::..